
După cancerul de sân, despre ce mai vorbim?
Mi-am amintit recent o întâmplare de anul trecut, când organizam evenimentul „Feminitate fără frontiere”. Într-una din zile primesc un mesaj de la o doamnă, care printre altele îmi transmitea că mă susține și că va veni la eveniment, ea însăși fiind o învingătoare a „marelui C”. M-am bucurat.
A doua zi, îmi scrie că s-a documentat din postările mele și ca a înțeles mai bine demersul meu. Oarecum intrigată îmi spune (parafrazez): eu sunt marcată și deranjata de modul în care sunt tratate pacientele de către medici și lupt pentru a îmbunătăți relația medic-pacient. Ceea ce faceți dumneavoastră, e un fel de moft... Nu-mi arde să mă gândesc la feminitate, când sunt alte aspecte mult mai grave. Prin urmare nu voi veni la eveniment.
Dacă aș fi putut tace în „gura mare”... aș fi urlat tăcerea. Un moft???!!!
Feminitatea un moft? Sexul un moft? Aș continua să întreb, retoric... pentru ca puține persoane au curajul să răspundă.
Dacă viața care ți se dă, bonus, aș zice, după ce moartea a trecut pe lângă tine, atât de aproape încât nici nu știi dacă visezi că trăiești sau chiar s-a dus..., dacă nu primești viața asta de după diagnostic cu toată bucuria și cu toată deschiderea spre frumos, ai primit-o degeaba.
Știu ca sună radical, dar mai știu că dacă nu o spun la fel de radical pe cât e realitatea, pierderea e foarte mare. Și la fel de ferm voi spune, în urma observațiilor personale notate de-a lungul celor doisprezece ani de „după...”, femeile care se confrunta în continuare cu probleme de sănătate semnificative, de tot felul, care au apărut după cancerul de sân, au încă sufletul bolnav și refuză vindecarea.
Viața după cancerul de sân și după mastectomie nu e ușoară deloc, dar arma învingătoarelor e „iubirea” și „frumosul”. Trăiește din plin și trăiește frumos!
Feminitatea e înscrisă în esența ta de femeie. Feminitatea nu ți-a fost atinsă ca s-o ignori și mai mult, ci ca s-o trăiești și s-o iubești mai mult.
Feminitatea și sexualitatea unei femei sunt elemente definitorii ale existenței ei. Nu sunt mofturi. Așadar, după...„C”... reechilibrăm feminitatea și sexualitatea, ca să ne putem bucura pe deplin de viața de femeie care ne-a fost dată.
Ce știe partenerul tău de viață despre cum îți percepi tu acum feminitatea și sexualitatea? I-ai spus vreodată că îți e greu să te accepți, că îți e greu să te descoperi, că nu mai poți fi liberă în intimitate? I-ai spus că ai nevoie de el și ai nevoie să te incurajeze permanent, măcar o perioadă? I-ai spus că ai nevoie să te ajute să te accepți și să te placi? I-ai spus că lupta nu e cu el ci cu tine, că nu îl respingi pe el ci te respingi pe tine? I-ai spus că dincolo de aceste temeri și frământări, de această luptă cu acceptarea, tu simți la fel ca înainte... că îl iubești și că îți dorești să împarți intimitatea cu el, la fel de mult?
Dacă nu ai făcut-o, atunci fă-o! Nimeni nu poate ști prin ce treci și ce simți, decât dacă vorbești despre asta. Și dacă nu simți că mai vrei intimitatea aceea întreba-te dacă ți-ai dorit-o vreodată cu adevărat... pentru că poate abia acum poți s-o descoperi...

